ODY Belgesi

ODY Belgesi

ODY Belgesi Nedir ?
Orta Düzey Yönetici Belgesi kelimelerinin kısaltmasıdır, orta düzey yöneticilerin mesleki yeterlilik belgesidir. Orta Düzey Yönetici Belgesi alan yöneticiler, şef, uzman, amir gibi ünvana sahip olurlar. Bu belge ile belge türünün niteliğine göre eşya, kargo ve yolcu taşımacılığı yapan şirketlerde çalışabilirler.
 


      

ODY Belgesi;
Karayolu Taşıma Yönetmeliği Kapsamında A Türü Yetki belgeleriyle B2, C3, D2, K3, M1, N1, P1, T2 ve T3 yetki belgesi sahipleri ile K1 yetki belgesi sahiplerinin en az birer orta düzey yönetici mesleki yeterlilik belgesine sahip kişi veya kişileri istihdam etmeleri şarttır.

 

ODY Belgesi Çeşitleri ;
ODY türü  Mesleki Yeterlilik Belgelerinin 4 çeşidi bulunmaktadır.

 

ODY 1 Belgesi: Uluslararası Yolcu Taşımacılığı yönetici belgesi olanlar, Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında Uluslararası yolcu taşımacılığı alanında faaliyette bulunan firmalarda çalışabilirler, bu taşımacıların da ODY1 belgesine sahip yönetici çalıştırma zorunluluğu vardır. Bu belgeyi almak isteyen kişilerin en az ortaöğretim düzeyinde eğitim almış olması gerekir.
Milli Eğitim Bakanlığının 82 saatlik teorik eğitimlerine ve sınavına katılıp bu belgeyi almaya hak kazanırlar.

 

ODY 1 yetki belgesini alan yöneticiler aynı zamanda; ODY 2 belgesini de almış sayılırlar.


ODY 2 Belgesi: Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı yönetici belgesi olanlar, Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında Yurtiçi yolcu taşımacılığı alanında faaliyette bulunan firmalarda çalışabilirler, bu taşımacıların da ODY2 belgesine sahip yönetici çalıştırma zorunluluğu vardır. Bu belgeyi almak isteyen kişilerin en az ortaöğretim düzeyinde eğitim almış olması gerekir.

Milli Eğitim Bakanlığının 71 saatlik teorik eğitimlerine ve sınavına katılıp bu belgeyi almaya hak kazanırlar.

 

ODY 3 Belgesi: Uluslararası Eşya Kargo Taşımacılığı yönetici belgesi olanlar, Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında Uluslararası eşya kargo taşımacılığı alanında faaliyette bulunan firmalarda çalışabilirler, bu taşımacıların da ODY3 belgesine sahip yönetici çalıştırma zorunluluğu vardır. Bu belgeyi almak isteyen kişilerin en az ortaöğretim düzeyinde eğitim almış olması gerekir. Milli Eğitim Bakanlığının 89 saatlik teorik eğitimlerine ve sınavına katılıp bu belgeyi almaya hak kazanırlar.

 

ODY 3 yetki belgesini almış yöneticiler aynı zamanda; ODY4 belgesini de almış sayılırlar.

ODY 4 Belgesi: Yurtiçi Eşya Kargo Taşımacılığı yönetici belgesi olanlar, Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında yurtiçi eşya kargo taşımacılığı alanında faaliyette bulunan firmalarda çalışabilirler, bu taşımacıların da ODY4 belgesine sahip yönetici çalıştırma zorunluluğu vardır. Bu belgeyi almak isteyen kişilerin en az ortaöğretim düzeyinde eğitim almış olması gerekir.   Milli Eğitim Bakanlığının 71 saatlik teorik eğitimlerine ve sınavına katılıp bu belgeyi almaya hak kazanırlar.

 

ODY yetki belgelerini süreleriyle ilgili bir sınırlama bulunmamaktadır. Bu belgeyi almaya hak kazananlar Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde bir değişiklik yapılmadığı sürece belgelerini ömür boyu kullanabilirler.